Antalya’daki üçlü zirve: Rus ve Ukraynalı bakanlar bir araya geldi

Antalya’daki üçlü zirve: Rus ve Ukraynalı bakanlar bir araya geldi

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrası Antalya’da başlayan ilk üst düzey müzakerelerde Rusya- Türkiye- Ukrayna dışişleri bakanları görüştü.

Bakanların ayrı ayrı düzenlediği basın toplantılarında Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, “Devam eden insani tajediyi sonlandırmak için elimden gelenin en iyisini yaptım.” dedi.

Asıl amaçlarının Mariupol’dan giriş ve çıkışlar için insani koridaroları düzenleme olduğunu söyleyen Kuleba, “fakat Lavrov bir taahhüt vermedi ancak yetkililerle konuşacağını söyledi.” dedi.

Kuleba, yaklaşık 24 saatlik bir ateşkesin görüşmedeki en önemli insani konulardan biri olduğunu söykledi “fakat bir ilerleme kaydedemedik” dedi.

Kuleba, Lavrov’un kendisine özetle Ukrayna taleplerini karşılayana kadar saldırılarına devam edeceklerini ilettiğini söyledi. Kuleba bunlar arasında Ukrayna’nın teslim olması talebinin olduğununu ve bu yüzden kendileri için bunun kabul edilemez olduğunu aktardı.

Kuleba, bu formatta tekrar görüşmeye niyetli olduğunu belirtti.

Lavrov: Ukrayna için güvenlik garantilerini görüşmeye hazırız

Lavrov ise yaptığı açıklamada “Ukraynalı meslektaşlarım tarafından gerçek bir müzakere yolunun yanlış bir yöne sapması için kullanılmaması gerektiğini düşünüyoruz.” dedi ve ekledi:

“Müzakerelerin yerini alacak hiçbir şey yoktur. Genel olarak Türk arkadaşlarımızın inisiyatifiyle insani konuları ve askeri birliklerimizin sivillerin zarar görmemesi için ne tür önlemler aldığını açıkladık.”

Lavrov, Ukrayna’da “sözde toprak savunma güçleri” tarafından “sivillerin rehine olarak kullanıldığına” dair iddialarını yineledi. Lavrov bu sivillein “canlı kalkan olarak” kullanıldıklarını iddia etti.

Lavrov, “Son müzakerelerde Rus tarafı kendi mülazalarını ayrıntılı bir şekilde sundu” dedi ve Ukrayna meselesinin topluca sonuca ulaşmasını istediklerini belirtti.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’nin Rusya sınırında biyolojik silah geliştirmek için çalışmalar yaptığını iddia eden Lavrov, Batı’nın Ukrayna’yı Rusya ve Batı arasında seçim yapmaya zorlayarak bu çatışmaya sebep olduğunu söyledi.

Lavrov, Ukrayna için güvenlik garantilerini görüşmeye hazır olduklarını da belirtti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM