Bodrumart Sanat Festivali Foça’da kapılarını açıyor

Bodrumart Sanat Festivali Foça’da kapılarını açıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Foça Belediyesi ve Bodrum Belediyesi’nin katkıları ile düzenlenen BodrumArt Sanat Festivali kapılarını açıyor. Geleneksel hale getirilecek olan festival kapsamında Ressam Ferruh Başağa ve Ressam Avni Arbaş anısına düzenlenecek sergi Foça Marsilya Meydanı’nda sanatseverlerle buluşacak.

Ayrıca festival kapsamında Foça’da uzun yıllar yaşamış ‘Türk Sanat Tarihi’nin en önemli sanatçılarından Başağa’nın küçük kızı Oya Başağa Erol ile eşi Aykut Erol tarafından restore edilen İsmetpaşa Mahallesindeki ev-atölyesi ‘Ferruh Başağa Anı Evi’nin açılışı ise 13 Haziran Pazartesi günü yapılacak.

“FOÇA SANAT MERKEZİ OLACAK”

Ferruh Başağa’nın kızı İnci Yörükoğlu ve Oya Erol; “Tüm arzumuz Festivalin Uluslararası niteliğe kavuşarak, Sanata değer veren Foça’nın sanat merkezi olmasıdır. Foça’da uzun yıllar sanatlarını icra ederken, babamız Ferruh Başağa ve arkadaşı Avni Arbaş’a, her zaman destek veren ve vefatlarından sonra da heykelleri ile tüm aileyi onurlandıran Foça Belediye’sine müteşekkiriz. Foça Belediye Başkanı Sayın Fatih Gürbüz’e, ‘Ressam Ferruh Başağa – Ressam Avni Arbaş anısına düzenlenen Bodrumart Sanat Festivali’ ve ‘Ferruh Başağa Anı Evi’ne göstermiş olduğu ilgi ve destek için çok teşekkür ederiz” dediler.

FERRUH BAŞAĞA VE AVNİ ARBAŞ’IN TÜRK SANATINA KATKILARI KONUŞULACAK

Sanat Festivali boyunca, Foça Marsilya Meydanı’nda BODRUMART Derneği sanatçıları ve Foça’da yaşayan sanatçılar ile çalıştay düzenlenecek. Çalıştayda üretilen eserler, Foça’da bulunan galerilerde sergilenirken, ayrıca Ferruh Başağa ve Avni  Arbaş’ın yakın dostları  Ressam Bedri Baykam,  Ressam Prof. Devrim Erbil, Ressam Mustafa Altıntaş, Arthill  kurucusu Ressam- Heykeltıraş  Ressam Ender Güzey, Ressam Prof. Erol Eti, Doç. Dr. Seda Yavuz, Datça Ukksa kurucu ve yöneticisi  Nevzat Metin, Ferruh Başağa’nın yeğeni yazar Ayşe Kulin  ve Avni Arbaş’ın kızı Zerrin Arbaş, Türk sanatında Ferruh Başağa ve Avni Arbaş’ın önemini, Türk sanatına katkılarını ve hayatlarından kesitleri anlatacakları söyleşide bir araya gelecek.

Sanat Festivali, 18 Haziran Cumartesi akşamı ‘Ayşe Gencer Quintet’in sahne alacağı Jazz Konseri ile son bulacak.

FOÇA VE SANATA ADANMIŞ HAYATLAR

Foça Belediyesi’nin sanata ve sanatçıya verdiği değerle, Foça Büyükdeniz Limanı’nda özgün heykelleri bulunan Ressam Ferruh Başağa ve Ressam Avni Arbaş’ın birçok eseri Foça’da bulunuyor. 1940’larda Akademi’de LeopoldLevy’nin öğrencileri olan ve Yeniler grubunun içerisinde Türk sanatına yön veren Başağa ve Arbaş son yıllarını Foça’da geçirmiş ve sanatlarını Foça’nın verdiği huzur ve güven içinde sürdürmüşlerdir.

Ferruh Başağa’nın en büyük kızı Bodrumart Sanat Danışmanı İnci Başağa Yörükoğlu’nun organize ettiği Sanat Festivali içerisinde yer alan Çalıştay ve Söyleşi ise iki sanatçının Foça’ya olan sevgileri ve yaşanmışlıklarının gelecek nesile aktarılması için önem taşıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM