Bornova’dan tarıma 4,5 milyon “Ata Tohumu” desteği

Bornova’dan tarıma 4,5 milyon “Ata Tohumu” desteği

İzmir Bornova Belediyesi, Kayadibi köyünde kurduğu Atalık Tohum Bahçesi’nden elde ettiği 45 çeşit tohumla tarıma desteğini sürdürüyor. Tohumları Pınarbaşı’nda bulunan Belediye Fidanlığında çimlendirerek yaz ve kış aylarında yetiştirilecek sebzelerin fideleri olarak hazırlayan belediye ekipleri, bu çalışmalarda yetiştirilen tohum ve fideler ücretsiz olarak Bornovalılara dağıtıyor.

ÜRETİCİLERE ÜCRETSİZ FİDE

Bornova Belediyesi’nin sınırları içinde bulunan 12 köy yerleşiminde 350 bin fide dağıtılırken, üreticiler fidelere yoğun ilgi gösterdi. Başta, coğrafi işaret tescili bulunan Bornova Kınalı bamyası olmak üzere domates, biber, patlıcan, kavun ve karpuz gibi ürünlerin fideleri dağıtıldı. Bornova Belediyesi’nin atalık tohumları ayrıca postayla Türkiye’nin her yerine dağıtıyor.

Bornovalılar’a yerel tohum bilincini kazandırmak ve üreticileri sağlıklı gıdaların yetiştirilmesine teşvik etmek amacıyla çalışmalar yaptıklarını belirten Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, “Atalık tohum bahçesinden elde ettiğimiz tohumların bir kısmını belediyemizin fidanlığında çimlendirerek, fide olarak dağıtıyoruz. Üretimlerimizin çoğunu geçimini tarım yaparak sağlayan üreticilerimize verirken, bahçe ve balkonlarında yetiştirmek isteyen Bornovalıara da fide hediye ediyoruz. Ayrıca katıldığımız fuar, festival ve tohum takas şenliklerinde de dağıtımlar gerçekleştiriyoruz” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM