CHP’li Sertel, komisyon üyelerini İzmir’e davet etti

CHP’li Sertel, komisyon üyelerini İzmir’e davet etti

Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO)’nin bilanço ve hesaplarının görüşüldüğü KİT Komisyonu toplantısında, İzmir’in tarım modeli tartışma konusu olurken, AKP Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu’nun “İzmir Büyükşehir Belediyesi son zamanlarda tarıma ne gibi bir destek verdi? İzmir Büyükşehir Belediyesi mısır mı ekti, buğday mı ekti, arpa mı ekti, ne ekti; onları bir ortaya çıkarın, biz de görelim” sözlerini yanıtlayan CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, daha önce Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’yi de İzmir’e davet ettiğini vurgulayarak tüm komisyon üyelerini tarımsal kalkınmayı görmeleri için İzmir’e davet etti.

İzmir ve İstanbul Büyükşehir Belediyelerinin çocuklara süt dağıttığını, AK Partili belediyelerin bunu neden örnek almadığını soran CHP İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu üyesi Atila Sertel, şu sözleri kaydetti:

“HEM ÇOCUKLARA ÜCRETSİZ SÜT VERİLDİ HEM DE HAYVANCILIK GELİŞTİRİLDİ”

“Bizim İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Aziz Kocaoğlu, yıllardır iktidara da örnek olan bir yolu açan bir belediye başkanıydı. Biz çocukluğumuzda Amerikan süt tozu içerdik ya Türkiye’de gerçek anlamda sütü bütün ilkokul çocuklarıyla buluşturan ve bütün ilkokul çocuklarına süt içiren bir belediye başkanıydı. Bu, bir süre sonra iktidar tarafından benimsendi ve Türkiye’ye örnek oldu. Daha sonrasında, 1-5 yaş grubu çocuklarına, İzmir’deki herkese süt dağıtan İzmir Büyükşehir Belediyesi oldu. Bunu niye yaptı biliyor musunuz? Hem çocukların beslenmesi açısından hem de süt üretenlerin gelişmesi ve hayvancılığın geliştirilmesi açısından… Belediye tarafından Ödemiş’te, Tire’de, Bayındır’da; o bölgede yaşayan insanların ürettikleri süt gerçek fiyatının da üstünde satın alınarak hem çocuklara ücretsiz süt verildi hem de hayvancılık geliştirildi. Arkadaşlar gelsin, ben o bölgeyi gezdireyim, gözleriyle görsünler, yaşasınlar, oradaki insanları da dinlesinler. Bir dönem İstanbul’da önceki belediye başkanları Hollanda’dan lale getirirken bizim Belediye Başkanlığımız Bayındır’da çiçekçiliği destekledi ve çiçek üretiminde Türkiye’de bir numara hâline geldik.”

“TARIMSAL KALKINMAYI GÖRMEK İSTİYORSANIZ BEN SİZİ DAVET EDEYİM”

İzmir’in tarımsal kalkınma projelerinin iktidar tarafından örnek alınması gerektiğine dikkat çeken Atila Sertel, “Eğer tarımdaki kalkınmayı, tarımsal kalkınmayı görmek istiyorsanız ben sizi davet edeyim, gelsin KİT Komisyonu, bir gezelim, ben size göstereyim, eğer hakikaten beğenmezseniz ‘Eksik yapmışsınız, aksak yapmışsınız.’ deyin” dedi.

Belediyenin çocuklara süt dağıtmasıyla birlikte bölgedeki süt üreticiliğinin de büyüdüğüne vurgu yapan Sertel, sözlerini şöyle devam ettirdi:

“İZMİR’DE, TÜRKİYE’NİN ÜNLÜ SÜT MARKALARI GELDİLER, FABRİKALAR KURDULAR”

“İzmir’de süt üretimi öylesine gelişti ki Türkiye’nin ünlü süt markaları geldiler, fabrikalar kurdular, süt üreticileri desteklendi. Şimdi, Büyükşehir Belediyesi her yıl İzmir’de ve çevresinde 1 milyon meyve fidanı dağıtıyor; çok örnek bir şeydir. Büyükşehir Belediyesi köylünün hayvan üretimine destek olsun diye koyun, keçi hatta manda dağıtıyor. Ben, o yüzden geldiğinde Tarım Bakanına ‘İzmir’e gel, bir örnek al, bir bak.’ dedim. Bakın, üretici kooperatiflerini destekliyor, orada kooperatiflerle üretim yapılıyor. Mesela, kadınların kurduğu kooperatiflerde mantar üretimi yapılıyor ve gerçekten köylü kadınlar mantar üretiminden ailelerine gelir sağlıyor. Ayrıca, peynir üretimi yapılıyor, fabrika kuruldu, fabrikalar oluştu; çok açık ve net. Arıcılığın geliştirilmesi için Büyükşehir Belediyesi her yıl kovan ve arı dağıtıyor. Ama Türkiye’de Konya Büyükşehir Belediyesi, Erzurum Büyükşehir Belediyesi niye çocuklara süt dağıtmıyor? O çocukların süte ihtiyacı yok mu? Erzurum’daki süt üreticilerinin bu desteğe ihtiyacı yok mu? Niye Malatya Büyükşehir Belediyesi süt dağıtmıyor? Bunu sorun. Yani, benim belediyem dağıtıyor, suçlu mu? Hayır; hem üretici kazanıyor hem de çocuklar süt içiyor. Bunlar örnek, bu örnekleri alın.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM