İzmir’de, organik atıklar çöp olmayacak

İzmir’de, organik atıklar çöp olmayacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’ye örnek olacak çevre projelerini hayata geçirmeye devam ediyor. Çiğli Harmandalı’da kurulan tesiste bitki atıklarını organik gübreye dönüştürürken, Bornova’da ise organik gübre tesisi kurmaya hazırlanıyor. Öte yandan, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı’nın Konak’taki şantiyesinde de organik atıklardan katma değeri yüksek kompost gübre elde etmeye başladı. Böylece, İzmir Büyükşehir Belediyesi Sebze ve Meyve Hali’nden çıkan organik atıklar, park ve bahçelerin budama atıkları ile İzmir Doğal Yaşam Parkı’ndaki hayvan dışkılarının değerlendirildiği tesiste yılda bin ton organik gübre üretilmesi planlanıyor.

“MÜKEMMEL BİR ORGANİK ÜRÜN ELDE ETMİŞ OLUYORUZ”

İzmir Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı tarafından şantiyeye getirilen organik atıklar, aerobik koşullarda kontrollü bir şekilde çürümeye tabi tutularak kompost gübreye dönüştürülürken, Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı’nda görevli Yüksek Ziraat Mühendisi Bilal Kaya, “Bu atıkları kompost karıştırma makinesinden geçiriyoruz ve böylece kontrol altına alıyoruz. Çimin azot, yere dökülen yaprakların potasyum, talaşın lignin selüloz oranı, İzmir Doğal Yaşam Parkı’ndan aldığımız gübrelerin besin element oranları yüksek. Bu malzemelerin her birinin kabiliyeti farklı. Biz bunları uygun oranlarda karıştırdığımız zaman mükemmel bir organik ürün elde etmiş oluyoruz” şeklinde konuştu.

“KATMA DEĞERİ YÜKSEK GÜBREYE DÖNÜŞTÜRÜYORUZ”

Organik olan her şeyin kendiliğinden bir veya iki yıl içerisinde çürüdüğünü ama burada yapılan işlemle sürecin iki aya kadar düşürüldüğüne dikkat çeken Kaya, “Havalandırma ve sulama sayesinde mikroorganizma faaliyetini artırıp iki ay içerisinde çürümeyi sağlayabiliyoruz. Normalde çürümeye terk edilen organik malzeme, sonradan alıp kullanılacak nitelikte değil. Ama biz kontrollü çürüme sayesinde organik atıkların hepsini kullanılabilir, katma değeri yüksek gübreye dönüştürüyoruz. Bu gübre topraktaki suyu tutuyor” dedi.

“’BAŞKA BİR SU YÖNETİMİ MÜMKÜN’ VİZYONU DOĞRULTUSUNDA YÜRÜTÜYORUZ”

Kaya, “Başkanımız Tunç Soyer’in “Başka Bir Su Yönetimi Mümkün” vizyonu doğrultusunda yürüttüğümüz bu çalışma sayesinde daha az suyla daha çok yeşil ortam elde etmiş olacağız. Aynı zamanda bu atıkları değerlendirdiğimiz için Harmandalı Düzenli Atık Depolama Alanı’na taşınmasına da gerek kalmayacak” ifadelerini kullandı.

TARIMSAL VE KENTSEL  YEŞİL ALANLARDA KULLANILIYOR

İşlem gören atıklar ise önce analiz edilerek steril bir malzeme olduğu sonuçlandıktan sonra İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ağaçlandırma alanları, dikim çukurları, yangın gören şehir içindeki tarımsal alanlar ve kentsel açık yeşil alanlar gibi pek çok noktada kullanıma hazır hale getiriliyor.

Kompost organik gübre, kullanıldığı toprak tanelerini birbirine yapıştırıcı etkisi ile erozyonu önlerken diğer yandan bitki besin elementi sağlıyor. Ayrıca, toprağın süngerimsi yapısını arttırarak su tutmasını ve havalanmasını da sağlarken, toprak canlılarının aktivitesini artırıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM