İzmir’de sadece 94 Covid-19 hastası kaldı

İzmir’de sadece 94 Covid-19 hastası kaldı

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının en yoğun vaka sayılarının olduğu İzmir’de, salgın yavaş yavaş etkisini kaybediyor. İzmir’de hastanelerde tedavi gören Covid-19 hasta sayısı 94’e kadar düştü.

İzmir Valiliği’nin verilerine göre; pandeminin zirve yaptığı dönemlerde günlük yaklaşık 6 bin yeni vaka sayısına ulaşılan İzmir’de ölüm rakamları 100’e kadar çıktığı görülmüştü.

Türkiye’de aşılanmanın ve havaların ısınması gibi faktörlere bağlı olarak vaka ve ölüm oranları ciddi şekilde azalırken, 17 Mayıs 2022’de İzmir genelinde 109 kişinin testi pozitif çıktı. Yine İzmir genelindeki tüm hastanelerde tedavi gören Covid-19 hasta sayısı ise 94 olarak kayıtlara geçti. Bu hastalardan da 45’inin tedavilerinin yoğun bakımda devam ettiği bildirildi.

Son bir haftalık rakamlara göre; İzmir’de günlük pozitif test sayısı 100 olduğu aktarıldı. Bugüne kadar İzmir’de hedef nüfusun yüzde 84,33’üne en az 1 doz, yüzde 79,26’sına 2 doz, yüzde 50.19’una 3 doz ve yüzde 15,6’sına ise 4 doz aşı uygulandı.

“YOĞUN BAKIM SERVİSİMİZ BOŞALDI”

İzmir genelindeki hastanelerdeki 12 bin 428 yatağın yüzde 4’ü Covid-19 hastalarına ayrılmış durumda olduğu bilgisini veren İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, Covid-19 salgınında hem İzmir hem de Türkiye genelinde sona doğru yaklaşıldığını söyledi. Geçen hafta, görev yaptığı hastanede Covid-19 şüphesiyle başvuran 1160 vakanın olduğunu belirten Şener, “Sadece 4 hastanın testi pozitif çıktı. Görev yaptığım sağlık merkezinde ağır semptomları olan hastamız kalmadı, yoğun bakım servisimiz de boşaldı” dedi.

Covid-19 pandemisinin artık ‘endemi’ durumuna evrildiğini dile getiren Şener, salgının eylül-ekim ayına kadar gündemde olmayacağını ifade etti. Kış ağlarında üst solunum yolları enfeksiyonunun artmaya başladığı kış aylarında yeniden Covid-19 olguları görülebileceğine işaret eden Şener, “Rakamlar bu şekilde devam ederse artık bu virüsün tamamen Türkiye için endemi hale geldiğini gönül rahatlığıyla söyleyebileceğiz. Benim tahminin eylül ekim ayından sonra Covid-19 enfeksiyonunun tekrar artışa geçmeyeceği yönündedir” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM