İzmir’de zeytin ormanları maden faaliyetine açıldı

İzmir’de zeytin ormanları maden faaliyetine açıldı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü, İzmir’in Dikili ilçesinde zeytin ormanları ile “Türkiye’nin Maldivleri” olarak anılan Denizköy ve Bademli köyü kıyılarıyla Yamanlar Dağı’ndaki Karagöl’ün sit derecelerini değiştirdi.

Sözcü Gazetesi’nin haberine göre; Antik dönem ve helenistik dönem kalıntıları barındıran bölgede ikinci derece sit niteliğinde olan yerlerin kapsamı genişletilerek, hem yapılaşmanın hem maden ile taş ocakları hem de GES ve RES’lerin önü açıldı. Karar, Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Ege Çevre Platformu (EGEÇEP) Sözcüsü Doğu Işık, karara itiraz edeceklerini söyledi. Avukat Doğu Işık, da “Bademli’den Denizköy’e kadar tescil edilen bölgede madencilik faaliyetinin yapılması o bölgenin sonu demektir. Buna karşı önlem olarak ya tekrar sit statüsü değişikliği yapılmalı ya da ilke kararında madencilik faaliyetlerini engelleyen değişiklikler getirilmelidir” diye konuştu.

Işık, EGEÇEP olarak bölgenin talan edilmesini önlemek ve söz konusu değişiklikleri iptal ettirmek için hukuk mücadelesi başlatacaklarını söyledi.  Başta Şehir Plancıları Odası olmak üzere, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İzmir İl Koordinasyon Kurulu’nun da karara itiraz etmek amacıyla inceleme başlattığı öğrenildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM