İzmirli gençler tiyatro salonlarına akın etti

İzmirli gençler tiyatro salonlarına akın etti

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in İzmir Gençlik Festivali’nde müjdesini verdiği “Biletin İzmir Art’ta” projesi gençlere moral oldu. 12-30 yaş arasındaki 7 bin gencin yıl sonuna kadar kültür sanat etkinliklerinde kullanabileceği 35 bin bilet kısa sürede tükendi.

Başkan Soyer gençlerin kültür sanat faaliyetlerine katılmasının önemini vurgulayarak, “Gençlerin sosyalleşmeye ve ruhlarını doyurmaya ihtiyaçları var. En son ne zaman bir konsere, festivale, tiyatroya gittiğini hatırlamayan o kadar çok gencimiz var ki! Bu 35 bin bilet projemiz onlar için” diye konuştu.

“BÖYLE BİR DÖNEMDE BU DESTEK ÇOK İYİ OLDU”

Uygulama sayesinde gençler kısıtlı bütçelerinden harcama yapmadan hayal ettikleri, çok sayıda etkinliğe katılma fırsatı buluyor. Projeden yararlanan gençlerden Emre Ekici, “İzmir Art uygulaması üzerinden başvuru yaptım. Zaten uygulama süreçle ilgili her şeyi söylüyor. Başvurum onaylandı. İlgili etkinliklere göz atarken istediğim konseri buldum. Gerçekten etkinlikler de çok iyi. Bu dönemde özellikle ekonomik olarak çok rahat olmadığımız için böyle bir destek gerçekten çok iyi oldu” dedi.

“KONSERLER, TİYATROLAR ÇOK PAHALI” 

Elif Akçay ise sosyal medya üzerinden projeden haberdar olduğunu söyleyerek “Hemen katıldık ve başvurumuz onaylandı. 5 bilet hakkımız vardı. Bunları en iyi şekilde kullanacağız. Bizim için çok iyi oldu. Çünkü konserler, tiyatrolar çok pahalı. Bu imkanlarla etkinliklere gelmek bizleri mutlu ediyor” ifadelerini kullandı.

TİYATRODAN SİNEMAYA 

 “Biletin İzmir Art’ta” projesiyle İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın (İzBBŞT) her oyunundan 25 koltuk ayrıldı; böylece yıl sonuna kadar 2 bin 500 gencin tiyatro oyunlarını ücretsiz izlemesi planlanıyor. Kentin kültür hayatında yer edinmiş butik sinemalardan 2 bin 500, salonu bulunan özel tiyatrolardan ise 3 bin bilet projeye dâhil edildi. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi’ne ait kültür ve sanat merkezlerinde yapılan özel konser, tiyatro ve benzeri sahne sanatları etkinliklerinde gençler için salon kapasiteleri göz önünde bulundurularak koltuk ayrıldı. Bu kapsamda Kültürpark Atatürk Açıkhava Tiyatrosu, Bornova Aşık Veysel Açıkhava Tiyatrosu, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi, Yeşilyurt Mustafa Necati Kültür Merkezi ve Basmane Bıçakçı Han’daki etkinlikler için 27 bin biletlik kontenjan açıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM